Na jakém principu funguje 5G internet a jak ho získám?

5G internet je pátá generace mobilních sítí, která poskytuje vysokorychlostní bezdrátový přístup k internetu. Je to následující generace po 4G, která byla vyvinuta s cílem poskytnout ještě rychlejší a spolehlivější síť pro připojení k internetu.

 

Obsah článku

Jak je 5G síť navržena?
Co jsou to ty milimetrové vlny?
V čem je tedy 5G internet lepší než původní 4G?
Jak jednoduše získat 5G internet?

 

5G je navržena tak, aby poskytovala vysoké rychlosti až do 10 Gbps (gigabajtů za sekundu) a nižší latence (časové prodlevy mezi odesláním a přijetím dat). Tím získáte vyšší kvalitu videa, hraní online her a dalších aplikací, které vyžadují vysokou propustnost dat. 5G internet se navrhoval tak, aby podporoval vysoký počet připojených zařízení na malém prostoru, bez jakéhokoliv špatného vlivu na kvalitu připojení.

Pro implementaci 5G jsou použita nová frekvenční pásma, včetně vysoce frekvenčních pásem v milimetrových vlnách (mmWave). Tyto vlny poskytují vysoké přenosové rychlosti, bohužel ale mají omezení v dosahových vzdálenostech. Proto se 5G internet spoléhá na koncept „množství malých základen“, kdy jsou signály přenášeny přes mnoho menších antén v blízkosti připojených zařízení. Díky tomu je dosaženo lepší pokrytí a vyšší propustnost.

5G internet se začal v plném rozsahu implementovat v několika zemích po celém světě. V průběhu posledních několika let se jeho používání postupně rozšiřuje. 5G síť nyní asi nejvíce používáme pro připojení k internetu prostřednictvím chytrých telefonů a dalších zařízení. Pomalu ale začíná pronikat i do „chytrých domácností“, kde právě potřebujete propojit více zařízení najednou.

Jak rozumět konceptu „množství malých základen“:
5G sítě jsou šířené pomocí instalovaných malých antén ve větším množství v relativně krátké vzdálenosti mezi sebou, umisťované v blízkosti připojených zařízení.

Tím se eliminují hlavní nevýhody 5G, o kterých je zmínka v následujícím odstavci:

5G internet antény

5G sítě jsou šířené pomocí instalovaných malých antén ve větším množství v relativně krátké vzdálenosti mezi sebou.

Co jsou to ty milimetrové vlny?

Milimetrové vlny (zkratka mmWave) jsou frekvence, které se používají pro přenos dat v mobilních sítích a dalších bezdrátových aplikacích. Jsou nazývány „milimetrové vlny“ kvůli své vlnové délce, která je v rozmezí od 1 do 10 mm. To je výrazně kratší než vlnové délky používané pro přenos dat v sítích 2G, 3G a 4G. Ty jsou v rozmezí od 30 do 300 milimetrů.

Milimetrové vlny se používají v sítích 5G kvůli jejich vysokým přenosovým rychlostem. Tyto vysoké frekvence jsou schopny přenášet velké množství dat za krátkou dobu. Právě díky tomu je 5G internet schopen vám nabídnout vysokou přenosovou rychlost až do 10 Gbps. Jak už jsme ale zmiňovali, jejich hlavní nevýhoda je krátký dosah.

Mezi další nevýhody mmWave patří větší náchylnost na rušení od překážek, jako jsou stěny a stropy. To jsou hlavní důvody, proč jsou 5G sítě šířené pomocí instalovaných malých antén ve větším množství v relativně krátké vzdálenosti mezi sebou, umisťované v blízkosti připojených zařízení, aby se zajistilo lepší pokrytí a propustnost.

V čem je tedy 5G internet lepší než původní 4G?

5G internet je navržen tak, aby poskytoval významné vylepšení oproti předchozí generaci 4G sítě. Mezi hlavní rozdíly mezi 5G a 4G patří:

1. Rychlost: 5G je schopna poskytnout vysoké přenosové rychlosti až do 10 Gbps, zatímco 4G je schopna poskytnout maximálně 1 Gbps. To znamená, že 5G je až 10krát rychlejší než 4G.

2. Latence: 5G má nižší latenci, což znamená, že doba, po kterou se data přenášejí mezi zařízeními, je kratší. To je důležité pro aplikace vyžadující rychlé odezvy.

3. Pokrytí: Pátá generace je navržena tak, aby podporovala vysoký počet připojených zařízení na malém prostoru.

4. Nová frekvenční pásma: Síť 5G používá nová frekvenční pásma, včetně vysoce frekvenčních pásem mmWave, což umožňuje vysoké přenosové rychlosti, ale s omezeným dosahem.

5. Koncept: 5G internet se také spoléhá na koncept „množství malých základen“, kdy jsou signály přenášeny přes mnoho menších antén. To zaručuje lepší pokrytí a vyšší propustnost.

Jak jednoduše získat 5G internet?

Abyste mohli využívat nejrychlejší připojení pomocí 5G, budete potřebovat:
1. Poskytovatele služeb
2. Modem/router
3. Podporující zařízení

S námi ve vaší domácnosti rozjedete 5G internet snadno a rychle díky modemu „O2 5G Box“.

O2 5G box pro 5G internet

Moderní modem O2 5G Box krásně vypadá a jednoduše se zprovozňuje.

Díky tomuto modernímu modemu je instalace opravdu snadná. Jestli se tomu vůbec dá říkat instalace, obejdete se bez stavebních úprav a bez návštěvy technika. Vy jedině uděláte to, že modem zapojíte do zásuvky:

  1. Vybalte modem z krabice (v krabici naleznete i návod).
  2. Modem umístěte nejlépe na okenní parapet (uvnitř domácnosti) abychom měli co nejlepší signál.
  3. Modem zapojte do zásuvky.
  4. Do modemu se vám začne stahovat nejnovější firmware (může trvat až několik minut).
  5. Během procesu stahování se vám modem může několikrát restartovat.
  6. Jakmile budou svítit všechny diody, tak máte hotovo.

Náš modem je vybavený nejmodernějším bezdrátovým připojením Wi-Fi 6. Díky tomu budete moct 5G internet od O2 používat bez jakéhokoliv zpomalování. Wi-Fi 6 umožňuje používat stabilní internet i za nepříznivého počasí nebo s vysokým počtem připojených uživatelů.

Poskytujeme 5G internet na doma již od 299 Kč měsíčně:

5G-internet-od-O2

Zařízení podporující 5G internet

Výkonný 5G internet budete moci využívat pouze s přístroji, které toto připojení podporují. V dnešní době jsou ceny nových zařízení s podporou této technologie velice příznivé. Například mobilní telefon s podporou 5G lze pořídit zhruba za 4.000 Kč i níže.
Díky takto příznivým cenám se očekává masový nástup páté generace. Tušíme, že nástup internetu 5G bude mnohem rychlejší, než tomu bylo u sítí 3G a 4G.

Zdroj foto:

o2.cz/spolecnost/tiskove-zpravy

Máte zájem o nejlepší nabídku připojení poměr výkon – cena?

Pokud potřebujete poradit neváhejte a kontaktujte nás rádi vám pomůžeme.

Pin It on Pinterest