Jak zprovoznit O2 internet 5G a jaká rizika 5G přináší?

Jaké technologické vymoženosti nám přináší internet 5G? Už nějaký ten rok je tu s námi pátá generace mobilních sítí, která přináší desetkrát rychlejší internetové připojení. My se dnes podíváme na to, jak zprovoznit O2 internet 5G, jaké další vylepšení 5G síť přináší a jaká rizika představuje.

Obsah článku
Co je vlastně internet 5G
O2 internet 5G v České republice
O2 internet 5G připojení
Skrytá hrozba jménem internet 5G
Shrnutí na závěr

 

Co je vlastně internet 5G

Už je to nějaká doba, co nám 3G síť kdysi přinesla internet do mobilu. Pak nám síť 4G zvýšila rychlost přenosu dat. Internet 5G nám bez nadsázky slibuje revoluci v oblasti využívání nejnovějších technologií.

Internet 5G s sebou přináší vysokou přenosovou rychlost, kterou odhadujeme až na 20 Gb/s. Pro představu si ukážeme na příkladu.

Posíláte emailem fotky z dovolené:

  • pomocí sítě 3G vám to zabere klidně i 20 minut,
  • pomocí sítě 4G ten samý soubor pošlete za 5 minut,
  • internet 5G vám všechny fotky odešle okamžitě.

Internet 5G nám dále umožňuje zrychlení komunikace 5G přístrojů mezi sebou navzájem, řádově v jednotkách milisekund. Internet 5G se vyvíjel široko kapacitně, tudíž pohodlně zvládne obsloužit miliony lidí a připojených přístrojů na jednom místě najednou. Tím se značně posílí stabilita internetového připojení. Díky tomu + vyšší rychlosti může internet 5G fungovat do jisté míry decentralizovaně, bez závislosti na mobilním operátorovi.

Internet 5G byl spuštěný do komerčního provozu v roce 2019 v Jižní Koreji. Do České republiky internet 5G začal přicházet teprve v srpnu roku 2020. O rok později už O2 internet 5G začal nabízet svým zákazníkům.

banner 5G internet O2

O2 internet 5G v České republice

Například O2 internet 5G slibuje výrazný nárůst pokrytí po celé ČR do konce roku 2022 a v dalších letech v rozšiřování pokrytí dále pokračovat. O2 internet 5G si ve své domácnosti můžete zprovoznit sami, a to díky modernímu modemu s názvem O2 5G Box. O2 internet 5G instalace je opravdu snadná, bez žádných stavebních úprav a bez návštěvy technika. Jednoduchým zapojením modemu do zásuvky se internet sám zprovozní.

  1. Vybalíme modem z krabice (v krabici naleznete i návod)
  2. Modem umístíme nejlépe na okenní parapet (uvnitř domácnosti) abychom měli co nejlepší signál
  3. Modem zapojíme do zásuvky
  4. Do modemu se nám začne stahovat nejnovější firmware (může trvat až několik minut)
  5. Během procesu stahování se vám modem může několikrát restartovat
  6. Jakmile budou svítit všechny diody, budete mít hotovo.

O2 5G Box disponuje nejmodernějším bezdrátovým připojením Wi-Fi 6. Díky němu si budete moct O2 internet 5G užívat bez jakéhokoliv zaznamenání zpomalení. Wi-Fi 6 navíc umožňuje používat stabilní O2 internet 5G i za nepříznivého počasí nebo s vysokým počtem připojených uživatelů.

O2 internet 5G připojení

Výkonný O2 internet 5G budete ale moci využívat pouze s přístroji umožňující připojení k síti 5G. V dnešní době nejsou ale ceny nových zařízení s podporou této technologie naštěstí tak vysoké. Také díky příznivým cenám zařízení, podporující internet 5G, se očekává masový nástup páté generace. Tušíme, že nástup internetu 5G bude mnohem rychlejší, než tomu bylo u sítí 3G a 4G.

Tempem, kterým se internet 5G po celém světě šíří, se odhaduje, že do roku 2026 bude prostřednictvím sítě 5G připojeno až 60 % uživatelů po celém světě, což odpovídá 3,5 miliardám lidí.

O2 internet 5G stůl s notebooky

Internet 5G se vyvíjel široko kapacitně, tudíž pohodlně zvládne obsloužit miliony lidí a připojených přístrojů na jednom místě najednou.

Skrytá hrozba jménem internet 5G

Každá technologická novinka týkající se lidského života, vyvolává v některých lidech obavy. Z historie víme, že byli v minulosti lidé zděšeni z vynálezu knihtisku. V 19 stol. měli zase hrůzu z prvního automobilu, pak měli strach ze spuštění internetu, nyní se obávají celosvětového zavádění 5G sítě.

Už na samotném začátku, kdy se o síti 5G jen mluvilo, zahltila veškerá média mnoho upozorňujících zpráv na dopad elektromagnetického záření z vysílačů 5G sítě na život a zdraví rostlin, živočichů a samozřejmě i nás lidí. Podle hoax zpráv záření z internetu 5G zabíjí ptáky a včely, způsobuje nevratné loupání kůry u stromů a u lidí zvyšuje riziko onemocnění rakovinou a neplodnosti. Internet 5G se také nevyhnul koronaviru, kde se stal viníkem za vznik tohoto viru.

Po celém světě, i v České republice, zakládají odpůrci internetu 5G protestní spolky a podepisují petice proti zavádění 5G sítě. Může být internet 5G opravdu škodlivý nebo jde o další hysterii civilizace?

O2 internet 5G notebook

Kritici dále argumentují tím, že vysílače internetu 5G budou vydávat tak vysoké elektromagnetické záření, že se naše tělo začne přehřívat a bude tak docházet k nevratnému poškození lidské tkáně.

Ano, každý vysílač vydává nízkou dávku tepelného záření. V případě vysílačů internetu 5G jde o výkon přibližně jednoho wattu. Pro představu, slunce ozařuje metr čtvereční výkonem až 800 W. Museli bychom tedy být v těsné blízkosti několika set antén zároveň, abychom malinko pocítili nějaké oteplení svého těla.

Český telekomunikační úřad, který má budování a provoz 5G sítě na starost, musí dodržovat hygienické limity státního zdravotního ústavu. Díky těmto nastaveným limitům nemůže docházet k měřitelnému a prokazatelnému zvýšení teploty v lidském těle.

Shrnutí na závěr

Internet 5G přináší vysokou přenosovou rychlost, stabilnější internet a zrychlení komunikace 5G zařízení mezi sebou navzájem. Tím se pojí rozvoj tzv. chytrých domácností. Už v roce 2019 u nás mělo pět a více připojených chytrých zařízení až 30 % domácností. Díky snadné instalaci přes software v mobilním telefonu a nástupu sítě 5G, je chytrá domácnost snadněji nastavitelná a na dosah každému. Ale o tom někdy příště.

Máte zájem o nejlepší nabídku připojení poměr výkon – cena?

Pokud potřebujete poradit neváhejte a kontaktujte nás rádi vám pomůžeme.

Pin It on Pinterest